Serviste Lider! Üstün Teknik Servis
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Derin Dondurucu Arızaları ve Çözümleri – Derin Dondurucum Çalışmıyor!

Derin Dondurucularda En Sık Görülen Arızalar ve Servis Çağırmadan Önce Yapılacaklar

Derin dondurucu, yaz – kış ihtiyaç duyabileceğimiz yiyecekleri sakladığımız, evimizin en önemli beyaz eşyalarından biridir. Buzdolabının kısıtlı soğutucu bölmelerine bizi mahkum bırakmayan, yazın canımızın çektiği tatlıları yapmamızı, kışın mevsimi olmayan sebzelerle yemek yapmamızı sağlayan derin dondurucular da her beyaz eşya gibi arızalanabilir ya da işlevini aksatabilir.

Derin dondurucu arızaları ve çözümleri hakkında bilgi vereceğimiz yazımızı okuyarak basit arızaları kendiniz çözebilir ya da derin dondurucu servisi çağırmadan önce almanız gereken önlemleri öğrenebilirsiniz. Öncelikle her derin dondurucuda gösterge paneli ya da ekran olmadığını bilmekte fayda var. Led ekranlı derin dondurucular arıza kodları ile size sorunu bildirip işinizi kolaylaştırsa da herhangi bir ekranı olmayan soğutucuların arızalarını anlamak ve ayar bölmelerinden işlem yapmak gerekecektir. Derin dondurucu arıza çözümleri için detaylı inceleme yapacak olursak;

Derin Dondurucu Çalışmıyorsa;

Derin dondurucu;

  • motor kompresörünün bozulması,
  • motor bileşenlerinin aşınması,
  • başlatma rölesi arızası,
  • hava sensöründen sinyal eksikliği,
  • termostat arızası,
  • kontrol modülü ve işlemci sistemi arızaları nedeniyle çalışmayabilir.

Derin dondurucu arıza çözümleri için öncelikle termostat kontrolü yapılır. Düzgün çalışmayan termostat için derin dondurucu servisi çağırmak önemlidir. Ayrıca kompresör bileşenlerinin aşınıp aşınmadığı, termostatın maksimum dondurma ayarına getirilmediği kontrol edilmelidir. Yanlış ayar yapıldığında ya da kompresör bileşenleri aşındığında derin dondurucu doğru çalışmaz.

Derin Dondurucu Soğutma Yapmıyorsa;

Derin dondurucu arızaları arasında en sık görülenlerden biri derin dondurucunun soğutma yapmamasıdır. Bu durumun pek çok sebebi olabilir. Ilk olarak soğutucu ayarı değiştirildiyse dengelenme sürecinin yaşandığını söyleyebiliriz. Ancak 24 saatten uzun süren bir soğutmama söz konusu ise kompresörden kaynaklı bir arıza olabilir ya da derin dondurucu sızdırıyordur. Ayrıca elektrik yükü fazla gelmiş, gaz filtresi arızası yaşanmış ya da kapak tam kapatılm amıştır. Bu durumların kontrolünü yaparak gerekli hallerde mutlaka derin dondurucu servisi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Derin Dondurucu Çok Ses Çıkarıyorsa;

Derin dondurucu arızaları arasında olan aşırı sesli çalışma durumu genel olarak buzlanma ile birlikte görülmektedir. Derin dondurucu belli dönemlerde karlanma yaparak buzlanmaya neden olabilir. Buzu eritmek için derin dondurucunun boş olması ve en düşük derecede buzların erimesi beklenmelidir. Buz kırma vb. işlemler hem daha sesli çalışmasına hem de buzların iç hacmi kaplamasına yol açacaktır. Derin dondurucu servisi çağırarak beyaz eşyanızın güvenliğini ve doğru çalışmasını sağlayabilirsiniz.

Derin Dondurucu İç Aksamları Çalışmıyorsa;

Derin dondurucu kapağını kaldırdığınızda ışık yanması gerekir. Aynı zamanda zamanlama paneli de derin dondurucu kullanım aksamlarındandır. Derin dondurucu ışığı yanmıyorsa ilk olarak ampulünün değiştirilmesi gerekir. Ancak ışık yanmadığında zamanlama özelliği de çalışmıyorsa derin dondurucunun elektronik sistemlerinde bir problem söz konusu olabilir. Bu durumda derin dondurucu servisi ile iletişime geçmek gerekir.

Derin Dondurucudan Koku Geliyorsa;

Derin dondurucuda sakladığınız yiyecekler kokmaya başladıysa derin dondurucunuz yeteri kadar soğutmuyor demektir. Derin dondurucunuzun sıcaklık ayarını yanlış yapmış olabilir ya da yiyecekleriniz için doğru ayarı seçmemiş olabilirsiniz. Derin dondurucu servisi çağırmadan önce derin dondurucu ayarlarını doğru yaptığınızdan emin olun, sorun düzelmezse derin dondurucu servisi çağırın.

Derin Dondurucu Arızaları İçin Servis Çağırın! Derin Dondurucu Servis Ücretleri Nedir?

Derin dondurucu arızaları ve çözümleri her ne kadar kullanıcılar tarafından yapılabilse de her zaman işin uzmanından destek almakta fayda vardır. Derin dondurucu soğutmaması ya da aşırı soğutması, termostatının arızalanması, koku yapması ya da çok ses çıkarması, karnamla yapması ya da su sızdırması durumunda derin dondurucu servisi aramak avantajlı olacaktır.

Derin dondurucu arıza durumları için servis ücretleri genellikle arızanın kapsamına, değiştirilmesi gereken yedek parçaların çeşidine ve işlevine, gereken diğer elektrik arıza çözümlerine vb. göre değişmektedir. Derin dondurucu servisi ücretleri belirlenirken yapılacak işçiliğin değeri göz önünde bulundurulmaktadır. Derin dondurucu servis fiyatları ve derin dondurucu tamiri sırasında yapılan uygulamalar hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.

[widget-131]

Yorum Yap

Servis Çağır
Servis Çağır 444 01 36