Serviste Lider! Üstün Teknik Servis
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Kurutma Makinenizin İlk Günkü Performansına Kavuşmasını İster misiniz?

Kurutma Makinesi Arızaları ve Çözümleri

Kurutma makineleri bizleri çamaşır kurutma zahmetinden kurtaran en iyi teknolojilerden biri şüphesiz. Özellikle çalışan kadınların, yalnız yaşayan erkeklerin ve yoğun iş temposuna sahip çiftlerin olmazsa olmazı çamaşır kurutma makineleri beklenmedik arızalarla karışmamıza da neden olabilir. Aniden çalışmayabilir ya da giysilerimizi kurutmayabilirler. Dolayısıyla arıza durumlarında ne yapacağımızı bilmek bize yol gösterici olacaktır. Hem çamaşır kurutma makinemizi korumamızı hem de maliyetli arızalardan uzak kalmamızı sağlayacaktır.

Gelin, çamaşır kurutma makinesi arızaları ve çözümleri için birkaç öneride bulunalım...

Kurutma makinesi çalışmıyor

Kurutma makineniz çeşitli sebeplerle çalışmayı durdurabilir. İlk olarak ön paneldeki ışıkları kontrol edin. Kurutma makinesinin ön panelindeki ışıklar yanmıyorsa prizinize başka bir ev aleti bağlayıp çalıştırmayı deneyin. orun devam ediyorsa uzman bir elektrikçi ile iletişime ya da kurutma makinesi servisi ile iletişime geçin.

Ayrıca kurutma makinesinin kapağının tam olarak oturup oturmadığını kontrol edin.  Makinenizin içinde kapağın kapanmasını engelleyecek çamaşırlar olmamalı. Kurutma makineniz hala çalışmıyorsa başla/beklet/iptal yazan düğmeye parmağınızı 3 saniye basılı tutun ve çekin. Programı sıfırlamış olacaksınız. Sorun düzelmezse çamaşır makinesi kurutma servisi ile iletişime geçin.

Kurutma makinesi su akıtıyor

Kurutma makinesi arızaları ve çözümleri listemizde su akıtma sorunu da var. Eğer çamaşır kurutma makinesi su akıtıyorsa çamaşır yükleme kapağının tüm iç yüzeylerini ve contasını yumuşak, nemli bir bezle temizleyin.

Kurutma makinesi çamaşırları ıslak çıkarıyor

Kurutma makinesinden çıkardığınız çamaşırlar ıslaksa kullanım kılavuzunda yer alan “Program seçimi ve tüketim tablosu" sayfasındaki yük miktarına uygun kullanıp kullanmadığınızı kontrol edin. Ayrıca çamaşır makinesinde en düşük 800 devirde sıkma işlemi yapılması gerekir. Çamaşırlar ne kadar iyi sıkılmış olursa o kadar çabuk kuruyacaktır. Doğru devri seçtiğinizden emin olun.

Kurutma makinesi arızaları arasında yer alan su akıtma sorununu aynı zamanda çamaşır yükleme kapağının iç kısmındaki filtreyi temizleyerek de çözebilirsiniz. Tüyleri, lifleri ve pamuk topaklarını elle ya da yumuşak bir bezle temizleyin. Yıkamak istiyorsanız ılık suyla yıkayın. Ortam ısısında kurumaya bırakın ve tamamen kuruduktan sonra yerine takın.

Kurutma makinenizde çamaşırın kuru olup olmadığını algılayan akıllı nem sensörleri bulunmaktadır. Nem sensörleri makineniz yeterli kurutma yaptığında kurutmayı sonlandırır. Nem sensör plakaları temiz değilse çamaşırlarınız makineden kuru çıkmayabilir. Sensör metallerini sirkeli su ile ıslatılmış yumuşak bir bezle silin ve kurulayın. Yılda 4 kez bu işlemi tekrarlayın.

Son olarak her kurutmadan sonra su tankını boşaltın. Bu önerilere rağmen kurutma makinesi çamaşırları ıslak çıkarıyorsa kurutma makinesi servisi ile iletişime geçin.

Kurutma makinesinin zemin ve tavanı buhar yapıyor

Makine çalışır halde buhar oluşması normaldir yine de kurutma makinenizi havadar bir odada kullanmaya özen gösterin. Çamaşır kurutma makinesi arıza ve verimsiz çalışma gibi konularda çamaşır makinesi servisi desteği alın.

Kurutma makinesinin kazanı dönmüyor

Kurutma makinesine elektrik gelmiyorsa makinenin takılı olduğu fişe elektrik gelip gelmediğini kontrol edin. Elektrik gelmiyorsa evin sigortalarından bazıları atmış olabilir. Priz bozuksa kurutma makinesini farklı bir prize takarak açma-kapama düğmesinden açın. Son olarak ön kapağı açıp tekrar yerine oturtun. Eğer kurutma makinesine elektrik geliyorsa yeniden program tanımlayarak çalıştırmayı deneyin. Filtreler kirli ve su tankı dolu olabilir. Filtre temizliği yaparak su tankını boşaltın.

Kurutma makinesi aşırı ısınıyor

Isıtma elemanı kısa devre yapmış olabilir ya da hava akışı sorunu yaşıyor olabilir. Sorunun kaynağına göre ısıtma elemanının değiştirilmesi ya da kurutucunun havalandırma sisteminin ayda 1 kez temizlenmesi gerekir.

Çamaşırlar kırışık çıkıyor

Çamaşır kurutma makinesi arızaları arasında bir diğeri de çamaşırların kırışık çıkması. Kullanma kılavuzunda yer alan yük sınırına  uygun kullanım olmazsa ya da çamaşırların kurutma sıcaklığı doğru seçilmezse bu gibi durumlarla karşılaşılabilir.

Kurutma makinesi ışıkları yanıp sönüyor

Çamaşır kurutma makinesinin ışıklarının yanıp sönmesinin farklı nedenleri olabilir. Kurutucudaki tahliye pompası arızalı olabilir, programlama hatası olabilir, termostat bozulmuş olabilir, fan arızası ya da tahliye filtresinin tıkalı olması söz konusu olabilir. Bu durumlarda kurutma makinesi servisi çağırılmalıdır. Profesyonel müdahale dışında çamaşır kurutma makinesine herhangi bir onarım yapılmamalıdır.

Kurutma Makinesi Servisi İle Eşyalarınız Güvenli Ellerde!

Kurutma makinesi arızaları ve çözümleri arasından en çok merak edilenleri paylaştık. Basit elektrik ve program sorunlarını kendiniz çözebileceğiniz gibi kurutma makinesi servisi desteğine ihtiyaç duyacağınız arızalar da olacaktır. Kurutma makinenizi daha verimli kullanmak istiyorsanız mutlaka servis hizmeti almalı ve kişisel bakım-onarım işlemlerinden uzak durmalısınız. Daha maliyetli sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Kurutma makineniz arızalıysa ya da eskisi gibi verim alamıyorsanız bize ulaşın, uzman teknisyenlerimiz sorularınızı yanıtlasın...

[widget-131]

Yorum Yap

Servis Çağır
Servis Çağır 444 01 36