Serviste Lider! Üstün Teknik Servis
Türkçe

tr

Dil Seçimi

Dil Seçimi

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları ve Çözümleri

Arçelik Buzdolabı İşaretleri Ne Anlama Geliyor? Ne Zaman Arçelik Servisine Başvurmalısınız?

Arçelik buzdolabı arıza kodları, dijital ekranlı buzdolaplarında beliren sinyallerdir. Eski tip buzdolaplarındaki arızalar ise genellikle fonksiyon kaybı ile kendini gösterir. Ancak günümüzde hemen hemen her evde yeni tip Arçelik buzdolapları olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden Arçelik buzdolabı hata kodları da modeller farklı olsa bile benzerlik gösterecektir. 

Sizlere tavsiyemiz, Arçelik buzdolabı arıza işaretleriyle karşılaştığınızda sorunların çözümü için hemen aksiyon almanız. Aksi halde yiyecekleriniz çürüyebilir, gıdalar üzerinde bakteriler oluşabilir ve fark etmediğiniz durumlarda besin zehirlenmeleri yaşayabilirsiniz. Üstelik Arçelik buzdolabı arızalarından kaynaklı olarak pek çok gıdanın çöpe gitmesi de aile bütçenizi zarara sokabilir. 

Arçelik Buzdolabı Hata Kodları – Buzdolabınız Sizi Uyarıyor!

En sık karşılaşılan Arçelik buzdolabı arıza kodlarından bahsetmeden önce buzdolabınızı temiz, güvenli ve bakımlı bir şekilde kullanmanızın çok önemli olduğundan bahsetmek istiyoruz. Yılda 1 kez buzdolabı bakımı yaptırdığınızda yiyeceklerinizin temiz ve sağlıklı bir ortamda korunduğundan emin olursunuz. Olası Arçelik buzdolabı arızalarını bakım sırasında fark eder ve küçük maliyetlerle halledersiniz. Bu yüzden buzdolabı bakımını ihmal etmeyin… Şimdi gelelim Arçelik buzdolabı arıza işaretlerine. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: E4 Arızası

Arçelik buzdolabı E4 arızası, dondurucu bölmedeki evaporatör sensörü hatasını ifade eder. Aynı şekilde rezistans arızası da bu hata kodunun belirmesine yol açar. Bu Arçelik buzdolabı arızasının giderilmesi için Arçelik servisini aramanız ve teknik destek almanız gerekir. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Buzdolabı Soğutmuyor

Arçelik buzdolabı soğutmama sorunu, kapının uzun süre açık unutulmasından kaynaklanabilir. Aynı şekilde Arçelik buzdolabı hata kodlarına neden olan düşen soğutma ayarı da olabilir. Ekrandaki "Kar" simgelerine birer saniye basın. Ürününüzün modeline göre soğutucu kısmı +2 veya +1, dondurucu kısmı -24 veya -27 olduğunu göreceksiniz. Sonrasında 2 saat kapıları açmadan bekleyin. Soğutma başladıktan sonra normal dereceleri olan dondurucu -18, soğutucu bölme için +4 dereceye ayarlayabilirsiniz.

Eğer yine de Arçelik buzdolabı arızaları çözülmezse kapak contasının yapışkanlığı azalmış demektir ve parça değişimi için Arçelik buzdolabı servisine ulaşmanız gerekir. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Kırmızı Ünlem İşareti

Arçelik buzdolabı kırmızı ünlem işareti veriyorsa buzdolabının sıcaklığı artmış demektir. Kırmızı uyarı işareti, uzun süreli elektrik kesintilerinden sonra da görülebilir. Arçelik buzdolabı arızalarının giderilebilmesi için öncelikle kapının açık kalıp kalmadığını kontrol edin ve ardından sıcaklık ayarlarını inceleyin. Arçelik buzdolabı arızasının çözümü için Arçelik servislerini arayabilirsiniz. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Dijital Ekran Çalışmıyor

En sık karşılaşılan Arçelik buzdolabı arızalarından biri olan dijital ekran çalışmama sorununu çözebilmek için öncelikle ekrana bir kez dokunun. Ayar ekranını ve düğmeleri kullanmadığınız zamanlarda ışıklar sönebilir ancak yeniden dokunduğunuzda aktifleşecektir. 

Eğer bu çözüm, Arçelik buzdolabı hata kodlarının giderilmesinde yeterli olmadıysa Arçelik servisini arayabilirsiniz.

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Buzdolabı Yiyecekleri Bozuyor/Çürütüyor

Arçelik buzdolabı yiyecekleri bozuyorsa ve sürekli gıda israfı oluyorsa nem ayarından ya da iç aksamdan kaynaklı bir arıza yaşıyor olabilirsiniz. Buzdolabınızın sebzelik çekmecesinde bulunan nem kontrol sürgüsünü 'High' yazısının olduğu sol tarafa doğru çok fazla yaklaştırırsanız sebzeleriniz donup çürüyebilir. Sebzelerin ihtiyacı olan nem oranını sağlamak için sürgüyü ortaya çekebilirsiniz. Bu yöntemi uyguladıktan sonra da Arçelik buzdolabı arıza kodlarını almaya devam ederseniz teknik kontrol için Arçelik servislerine ulaşmanız gerekir. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Dondurucu Kapağı Açılmıyor

Arçelik buzdolabı arızalarından biri olan dondurucunun kapağının açılmaması sorununu kendiniz de kolaylıkla halledebilirsiniz. Dondurucu kapağı açılmıyorsa muhtemelen yakın zamanda dondurucuyu açmışsınız demektir. Kapak açılıp kapandığında buzdolabınız içerideki havayı tekrar ideal dereceye getirmeye çalışacağından vakum oluşur ve bu normal bir durumdur. 5 dakika bekledikten sonra da aynı Arçelik buzdolabı arızaları ile karşılaşıyorsanız dondurucunuz buz tutmuş olabilir. Arçelik bulaşık makinesi servisini arayıp buz çözme spreyi talep edebilirsiniz. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Buzdolabı Aşırı Soğutuyor

Arçelik buzdolabı aşırı soğutuyorsa termostatlı buzdolabınızda düğme ibresini ortaya, 1’den 4 ve Max’a kadar ise 2 ya da 3 konumuna, 2’den 8’e kadar ise 4 konumuna alabilirsiniz. Dijital ekranlı buzdolabında ise soğutucu bölmesini +4, dondurucu bölmesini -18 dereceye ayarlayabilirsiniz. Eğer sorun devam ederse sıcaklık ayarlarının yapılabilmesi için Arçelik servisini arayabilirsiniz. 

Arçelik Buzdolabı Arıza Kodları: Buzmatik Çalışmıyor

En sık karşılaşılan Arçelik buzdolabı hata kodlarından biri de buzmatik özelliğinin çalışmamasıdır. Eğer buzmatik buz yapmıyorsa öncelikli olarak buzdolabınızın ekranında yer alan üst üste duran iki tane buz simgesine bakın. Bu simgenin üzerinde çizgi varsa, özellik aktif değil demektir. Hızlı soğutma tuşuna 3 saniye basarak buzmatik özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Buzmatik sorunu devam ederse size en yakın Arçelik servisine Arçelik buzdolabı arızalarını bildirebilirsiniz.

Arçelik Buzdolabı Resetleme Nasıl Yapılır?

Arçelik buzdolabı arıza işaretlerini ve çözümlerini öğrendiniz. Yukarıdaki Arçelik buzdolabı arıza kodlarını giderebilmek için öncelikle Arçelik buzdolabı resetleme işlemini yapabilirsiniz. Eğer yine de sorun devam ederse Arçelik buzdolabı arızaları için servis desteğine başvurabilirsiniz. 

  • Güç tasarrufu ve Aydınlatma düğmelerine aynı anda 10 saniye kadar basın. 

  • Eğer buzdolabınızda bu düğmeler yoksa fişi çekip 1 dakika sonra tekrardan takabilirsiniz.

Her Buzdolabı Tamircisine Güvenmeyin! Arçelik Servisine Başvurun!

Arçelik buzdolabı arıza kodları ve Arçelik buzdolabı arıza işaretleriyle karşılaştıktan sonra buzdolabı tamircisi arayışına girdiyseniz sizleri bir konuda uyarmak istiyoruz. Bireysel olarak hizmet veren Arçelik buzdolabı tamircilerinden destek aldığınızda kısa bir süre sonra karşınızda muhatap bulamayabilirsiniz.

Ancak kurumsal Arçelik servislerine başvurduğunuzda Arçelik buzdolabı arızalarının tekrarlanması durumunda başvurabileceğiniz birileri bulunur. Aynı şekilde Arçelik servisinden aldığınız hizmetten sonra sizlere 1 yıllık garanti sağlanır ve orijinal parçalar kullanılır. Ancak buzdolabı tamircisinin size getirdiği parçanın yan sanayi mi yoksa orijinal mi olduğundan emin olamazsınız.

Arçelik buzdolabı arıza kodlarını ve Arçelik buzdolabı arızalarını bildirin, alanında uzman ekiplerimiz en kısa süre içerisinde adresinizde olsun.

[widget-136]

Yorum Yap

Servis Çağır
Servis Çağır 444 01 36